Sociální filosofie – čím se zabývá a proč je důležitá?

Sociální filosofie – čím se zabývá a proč je důležitá?

Člověk je tvor společenský, o tom samozřejmě není pochyb. Co ale s jeho životem přímo souvisí a přímo může souviset, to je fakt, jak se chová v přítomnosti druhých lidí. Tedy fakt, co konkrétně ho ovlivňuje, jak a proč mění své chování, nebo jaké začíná mít cíle. To vše dnes studuje jeden hlavní vědní obor, kterým je sociální filozofie. Ten je v životě každého z nás nesmírně důležitý. Jak už napovídá sám název, ten obor vychází hned ze dvou jednotlivých, a to z filozofie a také sociologie.

Nutné je ale říci, že si bere informace a poznatky z několika dalších oborů, které se mohou úzce dotýkat právě lidské společnosti. Na mysli tak máme třeba oblast antropologie, politologie, ale také ekonomie nebo religionistiky. Ano, i náboženství ve společnosti může naše životy ovlivňovat. A v rámci toho všeho zkoumá daný obor to, jaké probíhají vztahy mezi jednotlivcem a komunitou. Stejně tak dochází k tomu, že jsou popisovány i možnost vzájemného soužití. A to jak jednotlivců, tak i jednotlivých kultur.

Jaké hlavní otázky tento obor řeší?

Jelikož moderního a současného člověka se tyto obory přímo dotýkají, tak by měl vědět, čeho se dané otázky přímo týkají a co je na nich to nejzajímavější. Musíme říci, že i my jsme si díky nim dokázali výrazně rozšířit naše obzory a to, v jaké společnosti žijeme, nebo můžeme říci. Mezi ty nejdůležitější, na které hledá obor sociální filozofie odpovědi, patří jistě otázka o povaze společnosti. Tedy jak živým a samostatným je organismem, nebo co patří mezi zažité společenské procesy. Toho se týká také otázka, která se zaměřuje na funkce naší společnosti. Tedy primárně na to, zda díky ní dosáhneme obecného blaha, zda dokážeme být solidární, nebo co nám již přijde absurdní.

Velmi důležité otázky v oblasti sociální filozofie se týkají také toho, k čemu vlastně potřebujeme jiné lidi a proč je nezbytně nutné se jimi obklopovat. To může souviset také s potřebou jistých společenských smluv. Ty mohou být sepsanými pravidly, které povedou k jednomu jedinému – a to k možná nutné regulaci, díky které lze vztahy mezi lidmi jasně upravovat.

Obor má své příznivce i odpůrce, stejně jako různé postoje

Že je každý člověk a každá společnost jedinečná, to dokazují i informace o tom, že každý může mít jiné názory, stejně jako postoje. Přesto si ale mohou najít řadu společných věcí. Příkladem je třeba naše redakce, která je složena lidí z různých generací. Na něčem se neshodneme, ale v pohledu na snahu být moderními a jednotnými lidmi držíme vždy za jeden provaz. Ostatně nejsme jediní, jelikož třeba už v době, kdy se tato věda začala formovat, začaly být patrné první ukázky toho, že ne vždy má každý stejný názor. Ideálním příkladem může být třeba Thomas Hobbes. Ten byl jasným příznivcem absolutistického státu, kterým se zabrání neustálým bojům proti ostatním. Zajímavý pohled ale přinesl také Karla Marxe, který dával základ společnosti v rámci vlastnictví výrobních prostředků a hospodářské výrobě. Ještě o něco zajímavější teorie však přinášel třeba Joseph Beuys, který se zabýval také uměním a chtěl lidský organismus popisovat jako jedinečné umělecké dílo.

Jak se liší současní moderní světoví a čeští turisté?

Jak se liší současní moderní světoví a čeští turisté?

Moderní člověk by měl nejenom dbát na to, kde a jak bydlí, kde a jak se stravuje a žije, ale i jak se chová. A to nejenom tam, kde daný člověk bydlí, ale také tam, kam jede například na dovolenou. A jelikož do zahraničí dnes míří stále více lidí, můžeme si zmapovat, jaké rezervy český národ stále ještě má. A protože řada z nás byla na mnoha dovolených, mohli jsme dát naše poznatky dohromady a vytvořit tak objektivní přehled toho, jak se liší moderní zahraniční turista od toho českého. Většina z nich totiž nejenom že o trendech moderního života nemá ponětí, ale dělají také ostudu.

Nejlépe všechno, co je k dispozici

Pokud lidé jezdí na dovolenou, většinou volí stravování formou all inclusive. To znamená, že se stravují v rámci svého hotelu, kde mají jídlo, stejně jako nápoje zcela zdarma. A jak poznáte zahraničního turistu? Velmi jednoduše. Vezme si na talíř to jídlo, na které má chuť a vezme si ho tolik, kolik sní. Pokud má ještě hlad, jde si trochu přidat. Tedy běžná situace, která není ničím výjimečná.

A jak poznáte tuzemského turistu? Na ten největší talíř co je k dispozici si naloží vše, na co jenom dosáhne. Nevadí mu, že má na jednom talíři několik druhů masa, příloh nebo omáček. S takto naplněným talířem jde ke stolu. A že zde polovinu nechá, protože nemůže nebo mu jídlo nechutná? To neřeší, jelikož on si to přece zaplatil a daná věc není jeho problém. Hrůza a ostuda.

Neustálé porušování zákazů

Ať už je to na hotelové pláži, nebo třeba v rámci hotelu, mohou být uplatňovány různé zákazy. Třeba ty, které zakazují koupat se ve venkovních bazénech v noci – kvůli bezpečnosti, ale i chlorování vody. Na pláži to zase může být zákaz vstupu do vody kvůli velkým vlnám. A co udělá civilizovaný a moderní cizinec? Zákaz samozřejmě respektuje a smíří se s tím, že se zkrátka v daný čas nebude moci osvěžit. Čech však myslí, že pokud si služby zaplatil, může všechno. Nechá se plavčíkem několikrát vyhodit z moře, stejně jako leze do opuštěného bazénu – a riskuje případné zdravotní problémy spojené s nadměrným množstvím chloru. A pokud skutečně přijdou, kdo za to může – hotel.

Zákazy se ale týkají třeba vynášení potravin z jídelen. I na to jsou mnozí Češi skutečnými experti. Vidět cizince, který se bere jídlo do tašky či kapsy je takřka nadlidský úkol. Když však někoho takového vidíte, je to Čech. Přitom zákaz není zase tak striktní, jelikož budete-li vycházet z jídelny a přikusovat třeba čerstvé jablko, ničemu ani nikomu to nevadí.

Jak se domluvit? To není náš problém

V čem jsou cizinci také unikátní? Velmi často v tom, že mnohdy dokážou mluvit i několika jazyky a tak vždy najdou i v cizí zemi společnou řeč. Bohužel u Čechů platí pravidlo takové, že oni se nic učit nebudou. Pokud se oni chtějí domluvit a něco říci, nechť se naučí češtinu. Problémy s domluvou sice může mít občas každý, ale pokud není ze strany turistů snaha, je to problém. A jaké dokonalé projevy tohoto maloměšťáctví znáte vy? Jak ještě dělají čeští turisté ostudu ve světě? Podělte se s námi o zajímavé zážitky.