Nejmenší státy na světě

Nejmenší státy na světě

Myslíte si, že je Česká republika zemí skutečně malou? Rozhodně to nemusí tak být. Stačí se totiž podívat na to, že na světě jsou i státy mnohem menší. A jaké to jsou? Protože chceme mapovat vše zajímavé, přinášíme vám článek i na toto téma. Hned na úvod musíme zmínit, že naše rozdělení se netýká počtu obyvatel, ale oficiální rozlohy daného státu. V rámci obyvatelstva by totiž výsledky mohly být jiné. A aby se nám lépe porovnávalo, můžeme si říci to, jak velkou rozlohu má naše hlavní město – tedy Praha. Ta činí poměrně zajímavých 496 km2.

Kdo uzavírá hlavní desítku?

Začít určitě musíme těmi největšími z nejmenších. Zde je desátým nejmenším státem v pořadí stát Grenada. Ten najdeme v oblasti souostroví, které je pojmenováno jako Malé Antily. A pokud vás zajímá, jak je tento stát velký, je to 344 kilometrů čtverečných. O kousek před ním je poměrně známá turistická destinace, kterou je Malta. Tu najdeme ve středozemním moři a má rozlohu 316 čtverečných kilometrů. Nyní se jistě již nepodivujete nad tím, když někdo tuto zemi hravě celou procestuje. Na osmém místě je oblíbená exotická destinace, kterou jsou Maledivy. Tu najdeme v oblasti Indickém oceánu a rozloha už klesá pod 300 čtverečných kilometrů. Konkrétně tedy na hodnotu 298.

Jaké státy tvoří střed žebříčku?

Pojďme se opět zmínit o souostroví, kterým jsou právě Malé Antily. Ty se totiž v tomto seznamu objevují znovu, jelikož jsou spjaty s ještě jedním státem. Tím je Svatý Kryštof a Nevis. Jeho rozloha již je skutečně poměrně nízká, jelikož dle posledního měření je velikost tohoto státu pouze 267 čtverečných kilometrů. Poměrně rapidní skok je mezi touto zemí a mezi Lichtenštejnskem. To je totiž menší o celých 100 čtverečných kilometrů. Jeho rozloha tak je pouze 160. Jak asi nemusíme nikomu připomínat, tento stán najdeme v Evropě.

Nyní se již dostáváme k pátému místu, která najdeme také v Evropě. Pokud jste si mysleli, že ta žádné malé státy nenabídne, je to samozřejmě velký omyl. Tím státem je San Marino, které najdeme v Itálii a které má rozlohu jenom 61 čtverečných kilometrů. Na čtvrtém místě již evropský stát není, jelikož je tam země z oblasti Oceánie. A to konkrétně stát Tuvalu, který má rozlohu pouze 25 čtverečných kilometrů.

Jdeme na tři nejmenší

Opět je třeba zůstat u Oceánie, konkrétně u státu, který má název Nauru. Ten je velký podobně jako předchozí jmenovaný – 21 čtverečných kilometrů. První dva se od něho však značně vzdalují. Oba dva navíc najdeme v Evropě. Tím prvním je známé a luxusní Monako, které má rozlohu jenom 1,95 kilometrů čtverečných. A jak asi všichni tušíme, a tušili jsme to i my v redakci, na prvním místě je Vatikán. Ležící v srdci Říma. A jaká je rozloha této země? Jenom 0,44 kilometrů čtverečných. V porovnání se zmíněnou Prahou činí daný rozdíl skutečně výraznou plochu. A kdo z vás ve Vatikánu už byl? Pokud návštěvu odkládáte, rozhodně za to stojí.