Jak se liší současní moderní světoví a čeští turisté?

Jak se liší současní moderní světoví a čeští turisté?

Moderní člověk by měl nejenom dbát na to, kde a jak bydlí, kde a jak se stravuje a žije, ale i jak se chová. A to nejenom tam, kde daný člověk bydlí, ale také tam, kam jede například na dovolenou. A jelikož do zahraničí dnes míří stále více lidí, můžeme si zmapovat, jaké rezervy český národ stále ještě má. A protože řada z nás byla na mnoha dovolených, mohli jsme dát naše poznatky dohromady a vytvořit tak objektivní přehled toho, jak se liší moderní zahraniční turista od toho českého. Většina z nich totiž nejenom že o trendech moderního života nemá ponětí, ale dělají také ostudu.

Nejlépe všechno, co je k dispozici

Pokud lidé jezdí na dovolenou, většinou volí stravování formou all inclusive. To znamená, že se stravují v rámci svého hotelu, kde mají jídlo, stejně jako nápoje zcela zdarma. A jak poznáte zahraničního turistu? Velmi jednoduše. Vezme si na talíř to jídlo, na které má chuť a vezme si ho tolik, kolik sní. Pokud má ještě hlad, jde si trochu přidat. Tedy běžná situace, která není ničím výjimečná.

A jak poznáte tuzemského turistu? Na ten největší talíř co je k dispozici si naloží vše, na co jenom dosáhne. Nevadí mu, že má na jednom talíři několik druhů masa, příloh nebo omáček. S takto naplněným talířem jde ke stolu. A že zde polovinu nechá, protože nemůže nebo mu jídlo nechutná? To neřeší, jelikož on si to přece zaplatil a daná věc není jeho problém. Hrůza a ostuda.

Neustálé porušování zákazů

Ať už je to na hotelové pláži, nebo třeba v rámci hotelu, mohou být uplatňovány různé zákazy. Třeba ty, které zakazují koupat se ve venkovních bazénech v noci – kvůli bezpečnosti, ale i chlorování vody. Na pláži to zase může být zákaz vstupu do vody kvůli velkým vlnám. A co udělá civilizovaný a moderní cizinec? Zákaz samozřejmě respektuje a smíří se s tím, že se zkrátka v daný čas nebude moci osvěžit. Čech však myslí, že pokud si služby zaplatil, může všechno. Nechá se plavčíkem několikrát vyhodit z moře, stejně jako leze do opuštěného bazénu – a riskuje případné zdravotní problémy spojené s nadměrným množstvím chloru. A pokud skutečně přijdou, kdo za to může – hotel.

Zákazy se ale týkají třeba vynášení potravin z jídelen. I na to jsou mnozí Češi skutečnými experti. Vidět cizince, který se bere jídlo do tašky či kapsy je takřka nadlidský úkol. Když však někoho takového vidíte, je to Čech. Přitom zákaz není zase tak striktní, jelikož budete-li vycházet z jídelny a přikusovat třeba čerstvé jablko, ničemu ani nikomu to nevadí.

Jak se domluvit? To není náš problém

V čem jsou cizinci také unikátní? Velmi často v tom, že mnohdy dokážou mluvit i několika jazyky a tak vždy najdou i v cizí zemi společnou řeč. Bohužel u Čechů platí pravidlo takové, že oni se nic učit nebudou. Pokud se oni chtějí domluvit a něco říci, nechť se naučí češtinu. Problémy s domluvou sice může mít občas každý, ale pokud není ze strany turistů snaha, je to problém. A jaké dokonalé projevy tohoto maloměšťáctví znáte vy? Jak ještě dělají čeští turisté ostudu ve světě? Podělte se s námi o zajímavé zážitky.