Hlavní úspěchy českého zdravotnictví

Hlavní úspěchy českého zdravotnictví

Čeští lékaři jsou dnes považování skutečně za světovou špičku. Je to dáno především jejich mnoha úspěchy, které na poli medicíny mají. Pokud se i vy zajímáte o to, co vlastně čeští lékaři umí a jaké úspěchy měli v posledních letech, pojďte se podívat na náš přehled. Hned na úvod musíme říci, že i pro naši redakci byla řada zjištění skutečně velmi zajímavá.

Kardiologové mají co slavit

Velmi obdivovanou skupinou jsou zcela určitě tuzemští kardiologové. A proč? Jelikož právě ti mohli na poli medicíny slavit hned několik dílčích úspěchů. V první řadě je to zajímavé ocenění, kterou jim udělila Světová zdravotnická organizace. A to v rámci léčby infarktu, kterou se aktivně zabývají. Díky moderním metodám a postupům tak dochází k tomu, že úmrtnost na infarkt je rok od roku menší. Pokud se podíváme na konkrétní čísla, tak počet pacientů v nemocnici, kteří trpí tímto problémem, zemře pod 5 procent. A to je velký úspěch, který nemá konkurenci.

Stejně tak se ale mohou radovat i týmy specializovaných chirurgů, které se zabývají transplantacemi jak srdce, tak i transplantacemi plic. I zde je rozhodně velký důvod k oslavám. A z jakého důvodu? Jenom v loňském roce dostalo nové srdce celkem 82 lidí. A samozřejmě každý z nich aktuálně může žít bezproblémový a spokojený život.

Daří se také léčba leukemie

Tato nemoc dnes patří mezi jednu z nejvíce rizikových, která vůbec existuje. I proto je i pro nás potěšující zprávou to, že právě v naší zemi se ji daří vyléčit skutečně více než dobře. I když je biologická léčba poměrně náročnou, dokáže přinášet velmi dobré výsledky. A to dokonce takové, že mnoho pacientů může v budoucnu používaný lék plně vysadit a mají jistotu, že se jim leukémie již nevrátí.

Výše uvedená pozitiva se týkají hlavně léčby dospělých. Je to ale i léčba dětí, které také mohou leukémií trpět. Ani zde nesmíme zapomenout na několik výrazných klíčových úspěchů, kterými se tuzemský lékař mlže pyšnit. A to hlavně v rámci efektivity samotné léčby, tak v rámci vyhledávání stále šetrnějších postupů, které by nijak výrazně nezatěžovaly dětský organismus. Nová metoda, se kterou přicházejí, dokáže velmi dobře najít právě onu leukemickou buňku, v záplavě těch zdravých.

Oblasti transplantací jasně vedou

Pokud se podíváme i na další oblasti léčby, jednu jsme lehce nastínili. Je to samozřejmě oblast transplantací, která tak umožní mnoha lidem doslova výměnu jejich orgánů za ty zdravé. V tomto směru nedominuje jenom oblast srdce. Velmi vysokou úspěšnost mají čeští vědci jak v oblasti transplantace plic, tak třeba také ledvin, nebo dalších vnitřních orgánů. Poměrně zajímavým a zcela jistě obdivuhodným úspěchem je mimo jiné také to, že vědci dokážou měnit nejenom jeden jediný orgán, ale v rámci složitých operací jich snadno transplantují i několik. I to jsou postupy, které naše lékařství zvládá a které by se bez potíží mohli zapsat i do knihy rekordů.  I takovými unikáty se můžeme pyšnit, což je rozhodně velký důvod k oslavám.