Co patří mezi zajímavé trendy v současném bydlení?

Co patří mezi zajímavé trendy v současném bydlení?

Bydlení je odnepaměti spjato s tím, po čem v životě toužíme. Zatímco v mladších letech ještě bydlíme u rodičů, jakmile jsme starší, je třeba se osamostatnit a najít si něco svého. Trendy, které v této oblasti však jsou, se poměrně zajímavě mění. Pokud máme být konkrétní, tak se na několik z nich podíváme.

Hledáme novostavby a menší dispozice

V minulosti bylo velmi oblíbené bydlet hlavně v domě, a to co možná největším. Dnes jsou však dané domy téměř neprodejné, jelikož málokdo chce bydlení přesně takové. Pokud se podíváme na to, co je dnes hitem, jsou to spíše menší byty. Ty jsou spojovány s novostavbami a řadou developerských projektů. Pokud se podíváme konkrétně, tak ty dnes vyrůstají ve většině měst naší země. A v celé řadě z nich jsou ještě před postavením byty velmi rychle prodávány. Dané bydlení je totiž spojeno s velkou pohodou, kdy vše zajišťuje externí firma, a to od údržby zeleně, až po úklid společných prostor. Můžeme tak bydlet pohodlně a jednoduše.

Trendem posledních let je ale i vyhledávání menších dispozici. Mnoha rodinám dnes bez problémů stačí jenom dvě nebo tři místnosti + samozřejmě kuchyně. Zajímavé je také to, že ta už dávno není místností uzavřenou. Dnešní moderní člověk má rád společnost a rád je v kontaktu s ostatními lidmi. I proto jsou oblíbené dispozici typu „+kk“. Jedná se o takové řešení, v rámci kterého je kuchyně propojena s obývacím pokojem. Díky tomu lze připravovat jídlo a přitom být v kontaktu s hosty, nebo také s rodinou.

Hitem jsou i pasivní a nízkoenergetické domy

Dnes je trendem i ochrana přírody, stejně jako snaha o to, šetřit na mnoha místech. Moderní člověk si sice chce užívat života ve všech směrech, což ale neznamená, že musí vynakládat velké peníze za bydlení. I proto jsou dnes hitem takzvané pasivní, nebo také nízkoenergetické domy. Jejich koncept je jasný. Cílem je jediné, a to vytvořit takový objekt, který spotřebuje co možná nejméně energie. A to jak na běžný provoz, tak hlavně v oblasti vytápění.

Velmi často jde o doby, které mají řízený systém ventilace, kdy není třeba otevírat okna. Stejně tak jde o domy, které mají velmi dobrou izolaci a tak teplo drží tam, kde má být. Využívají ale třeba i tepla odpadního, stejně jako slunečních paprsků k tomu, aby bylo vytápěno. To vše vede k tomu, že náklady hlavně na zimní sezony jsou o desítky procent nižší, než u běžné nemovitosti – ať už u domu, nebo u bytu.

Financování? Nejlépe hypotékou

V oblasti bydlení platí i to, že se často nebojíme investovat do dražších objektů, jelikož nám mohou přinášet jistotu budoucích úspor. A to jak na energiích, tak i v tom, že nebude třeba brzkých oprav. A jaká je dnes nejběžnější možnost financování, která se k modernímu životu váže? Rozhodně není žádným překvapením, že je to právě hypotéka. Dnes nejvyužívanější a nejvíce doporučovaná půjčka. Ideální samozřejmě je, pokud je přímo spjata s bankou. Ty mají nejvýhodnější úrokové sazby na trhu.