Na co si dát pozor při kupování bytu?

Na co si dát pozor při koupi bytu

Každý, kdo si kupuje byt, ať už přímo od majitele, realitky nebo od developerské společnosti, by měl být při výběru velmi obezřetný. Byt nejsou rukavice na jednu sezónu, ani kniha, kterou po přečtení odložíte. Na co byste si měli dávat obzvlášť pozor?

V jakém je byt stavu?

Není tím myšleno pouze to, jestli je byt zrekonstruovaný, jak slibuje inzerát. To si určitě snadno ověříte. V dnešní době se staví spousta nových domů s moderními byty. Otázka stavu se týká právě jich, neboť byt, který je nabízen k okamžitému nastěhování, ve skutečnosti nemusí být úplně dokončený.

Pokud si takový byt kupujete, učiňte tak pouze v případě, že už ho nečekají žádné stavební úpravy. Jestliže bytu ještě něco chybí a realitní společnost vám slibuje, že k určitému datu určitě bude hotový, zavání to problémem. Datum by se mohlo nemile odložit. Určitě se chcete vyhnout komplikacím s ukončováním starého bydlení, případně s hledáním práce v místě nového bydliště atd.!

Pohlídat byste si měli také právní stav nemovitosti – a to nejen u novostaveb. Na katastrálním úřadu získáte výpis z listu vlastnictví, ze kterého se dozvíte mnoho důležitých informací: nejdůležitější informace o majiteli, zda se na nemovitost váže nějaké omezení vlastnického práva (např. věcné břemeno, exekuce). Na katastrálním úřadě dostanete také nabývací titul (v případě, že vám ho nechce poskytnout samotný majitel bytu). Dozvíte se v něm, za jakých okolností aktuální majitel k nemovitosti přišel.

Nezapomeňte na důkladnou prohlídku

Kdo si myslí, že jedna návštěva před koupí bytu stačí, je na velkém omylu. První návštěva bývá jen letmá, byt při ní pořádně nezkontrolujete. Zaměříte se jen na to, zda by se vám v něm dobře bydlelo; prohlédnete si místnosti, rozhlédnete se z okna. Tento první dojem je samozřejmě důležitý, nemůžete bydlet někde, kde se vám nelíbí.

Když však o bytu začnete uvažovat vážně, měli byste o prozkoumat více do hloubky; ověřit si technický stav. Prozkoumejte, zda jsou v bytě praskliny či plísně, které by vám mohly způsobovat problémy. Prozkoumejte, v jakém stavu jsou podlahy, kachličky, stupačky. Informujte se o elektrických rozvodech nejen v bytě, ale také v celém domě.V ideálním případě se svěřte do péče Inspekci nemovitostí. Nekupujte zajíce v pytli!

Dále důkladně popřemýšlejte o okolí bytu. Budete mít kde nakupovat, nebo budete muset složitě jezdit až do centra města? Budou si vaše děti mít kde hrát a nebudou to mít daleko do školy? Zaměřte se také na místo k zaparkování. Objíždět každý večer sídliště a marně hledat nějaké místo je nemilé, a to ani nemluvíme o tom, že byste pak mohli do bytu šlapat klidně ještě deset minut.

A co dostupnost MHD? Nachází se v blízkosti bytu zastávka? A jak často z ní jezdí autobusy? Dobré také je seznámit se s územním plánem a zjistit, zda se v blízkosti domu nechystá nějaká stavba. Určitě nechcete, aby vám po roce zkazil výhled z okna, a třeba i to místo k parkování nebo na hraní, nový dům.

Kupní smlouva a náklady za bydlení

Byt je v perfektním stavu, okolí je super, i tak se však ještě může vynořit problém. Zjišťovali jste, jaké budete mít na místě náklady za bydlení? Kolik investujete do topení, energie nebo fondu oprav? A co svoz odpadu? Všechno si dopředu zjistěte, po zakoupení bytu už bude pozdě brečet nad rozlitým mlékem. Určitě nechcete, aby se vám bydlení ve výsledku prodražilo.

Kupní smlouva musí mimo jiné obsahovat přesné údaje o platbách a jejich termínech, o povinnostech obou stran. Jasně by měla určovat podmínky, za kterých se byt prodává. V případě, že kupujete byt, který je zatím ve výstavbě, byste nejdříve měli uzavřít smlouvu o budoucí kupní smlouvě. V té musí být konečné termíny a cena, pozor na to.